Článok je zverejnený ako súčasť časopisu Daibau
celý článok nájdete na: Daibau - Teplné čerpadlo
1. Čo je to tepelné čerpadlo a ako ho vybrať?
Tepelné čerpadlo je stroj, ktorý dokáže využiť nizkopotenciálnu tepelnú energiu (zem, vzduch, voda) a koncentrovať ju na vyššiu teplotnú hladinu. Túto premenu vykonáva kompresor, ktorý stláča chladiace médium na nami požadovanú teplotnú úroveň. Zaujímavosťou je to, že tento stroj vymyslel Slovák Aurel Stodola kedy skonštruoval v roku 1928 prvé tepelné čerpadlo, ktoré dodnes vykuruje radnicu v Ženeve a odoberá pri tom teplo z vody ženevského jazera.
Pri výbere si treba uvedomiť hlavne to, že zdroj vykurovania si kupujeme zvyčajne na dlhé obdobie a preto by som odporučil zamerať sa na kvalitu ktorú doma chceme mať. Hlavná otázka je nasledovná: Aký výkon potrebujeme? V prvom rade si treba vytiahnuť zo šuflíka projekt stavby a vypočítať tepelnú stratu budovy na danom území, ak sa k tomuto nedopátrame treba sa aspoň odraziť od spotrebovaného tepla na vykurovanie za minulé roky. Dôležitý faktor je aj región, v ktorom chceme čerpadlo inštalovať (je značný rozdiel sever a juh Slovenska). Vysokoteplotné čerpadlo vyberáme v prípade ak máme doma radiátory alebo ak máme podlahovku, volíme nízkoteplotné. Najideálnejšia kombinácia pre tepelné čerpadlo inštalované na teplejšom juhu Slovenska kde máme v celom objekte podlahové kúrenie.
2. Sú tepelné čerpadlá použiteľné iba pre novostavby alebo je možné použiť ich aj pri rekonštrukciách?
Na túto otázku odpovieme úplne jednoducho: tepelné čerpadlo vieme použiť všade tam kde nám postačuje teplota vody, ktorú dokáže počas vykurovacej sezóny tepelné čerpadlo dodať. Jednoduchšie povedané tak, aby sme v decembri pri vonkajšej teplote -10 stupňov nemali doma studené radiátory. Hovorím to preto, lebo pri mínusových teplotách klesá výkon tepelného čerpadla a taktiež jeho maximálna teplota vody, ktorú vie systému poskytnúť. Z praktického hľadiska, vysokoteplotné tepelné čerpadlo vie vykúriť starší rodinný dom s radiátormi rovnako dobre ako novostavba nízkoteplotného čerpadla s podlahovým vykurovaním. Rozdiel na ktorý by som chcel upozorniť je spotreba elektrickej energie. Čím je vonkajšia teplota nižšia stúpa spotreba, a tak isto nám spotreba stúpa čím vyššia je teplota vody ktorou vykurujeme. Cena energií je v dnešnej dobe hlavnou témou, preto ak idete stavať alebo rekonštrovať dom alebo byt, snažte sa tepelné čerpadlo skombinovať s podlahovým kúrením.
3. Aká je cena tepelných čerpadiel v porovnaní s ostatnými zdrojmi tepla? Oplatí sa kúpa?
Aj pri tejto otázke budem úprimný, totiž som na túto tému písal bakalársku a diplomovú prácu. Premenné, ktoré do výpočtu vkladáme, sa nám s dobou, ktorú čerpadlo budeme používať, môžu menej alebo viac výrazne meniť. Výhody v porovnaní s ostatnými tradičnými zdrojmi tepla, ktoré by som chcel zvýrazniť sú:
Jednoduchosť používania – tepelné čerpadlo nepotrebuje pravidelný ročný servis (pravidelný ročný servis potrebuje každý tradičný zdroj tepla) a taktiež nepotrebuje žiadnu Vašu pozornosť. K porovnaniu by som použil prácnosť pri kúrení tuhým palivom.
Elektrická energia – hlavne v tejto dobe si uvedomujeme najmä pri plyne závislosť od iných krajín, keďže je Slovensko, pokiaľ ide o elektrickú energiu, plne sebestačné.
Udržateľnosť – Práve vďaka prevažnému využívaniu obnoviteľných zdrojov, tepelné čerpadlo je jedno z najudržateľnejších riešení pre vykurovanie, chladenie a prípravu teplej vody.
V tomto období už laické porovnanie s ostatnými tepelnými zdrojmi začína vychádzať jednoznačne v prospech tepelného čerpadla. Toho následkom je enormný záujem práve o tento zdroj tepla.